مجموعه خوش نویسی میرعماد الحسنی و مینیاتور ایرانی مشهور به «مرقعات سن پترزبورگ» طی مراسمی که در روسیه برگزار شد در حافظه جهانی یونسکو ثبت شد

>

مجموعه خوش نویسی میرعماد الحسنی  و مینیاتور ایرانی مشهور به  «مرقعات سن پترزبورگ» طی مراسمی که در روسیه برگزار شد در حافظه جهانی یونسکو ثبت شد.

مراسم اعطای لوح ثبت مجموعه خوشنویسی و مینیاتور ایرانی “مرقعات سن پترزبورگ” در حافظه جهانی یونسکو، امروز (چهارشنبه 15 فروردین 97)با حضور رضا ملکی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه، آندری آرتیزوف رئیس کمیته برنامه حافظه جهانی یونسکو در روسیه و رئیس آژانس فدرال آرشیو این کشور، میخائیل پطروفسکی رئیس موزه ارمیتاژ و خانم ایرینا فئودروا رئیس انستیتو نسخ خطی شرقی آکادمی علوم روسیه در سن پترزبورگ، برگزار شد.

در این مراسم که با حضور ایران شناسان و متخصصان آثار هنری و نسخ خطی در محل سالن سبز انستیتو نسخ خطی شرقی برگزار شد،آندری آرتیزوف با اشاره به اینکه تاکنون 13 اثر در حافظه جهانی یونسکو ثبت شده است که در این میان اولین اثر اسلامی – ایرانی آن مرقعات سن پترزبورگ می باشد. همچنین خانم پاپوا نیز با اشاره به فرآیند طی شده طی دو سال اخیر واهمیت ثبت جهانی مرقعات سن پترزبورگ در سن پترزبورگ در یونسکو، ابراز امیدواری کرد برخی دیگر از آثار فاخر و منحصر به فرد موجود در این انستیتو نیز به ثبت جهانی یونسکو برسد.

مجموعه «مرقعات سنت­پترزبورگ» مجموعۀ منحصر به فردی شامل 94 اثر مینیاتور از مکاتب مغول و اصفهان و نمونه­هایی از خوشنویسی ایرانی مربوط به دوران صفویه است. اهمیت این مجموعه در آن است که این مجموعه کاملا در شکل اولیه حفظ شده و در جهان تنها دو مجموعه مشابه وجود دارد که از نظر حجم و اهمیت قابل قیاس با  این مجموعه می­باشند. مجموعه “مرقع سنت پترزبورگ” در سال 1908 میلادی در تهران از کتابخانه سلطنتی ایران برای نیکلای دوم روسیه خریداری شده است.

بخشی از این مجموعه مرقعات ثبت شده در حافظه جهانی، آثار خوشنویسی از مشهور ترین خوشنویسان هنر ایرانی میرعماد قزوینی است.